Ako je to so znečistením podzemnej vody?
Je to zlé?
Čo s tým budete robiť?
Aj toto sú otázky, ktoré som od Vás k téme znečistenia podzemnej vody dostal. Na všetky tri otázky stručne odpoviem.
Trochu o podzemnej vode
Aby sme rozumeli o čom hovoríme, dáme si na úvod trocha teórie. Každý z nás, kto má doma studňu (narážanú, vŕtanú, alebo kopanú) vie, že voda, ktorú čerpáme sa nachádza niekoľko metrov pod povrchom zeme. Každá voda, ktorá sa prirodzene nachádza pod povrchom zeme, je podzemná voda. U nás v Dunajskej Lužnej máme hladinu podzemnej vody zvyčajne len pár metrov pod povrchom. Táto voda prúdi podzemím okolo zrniečok piesku a kamienkov štrku ako veľká podzemná rieka popod celým Žitným ostrovom. Voda v rieke ako Dunaj, Morava, alebo Váh pretečie za deň desiatky kilometrov. Voda v podzemí Žitného ostrova pretečie za deň desiatky metrov. Rozdiel medzi vodou v rieke a podzemnou vodou je, že podzemná voda tečie významne pomalšie a nie je ľuďom na očiach, ako voda v rieke. Ak podzemnú vodu znečistíme, nevidíme to. Znečistenie zistíme, až keď sa dostane do studní, alebo otvorených vodných plôch ako sú štrkoviská (pozn.: hladina vody ktorú vidíme v štrkovisku, je hladina podzemnej vody).
Ako je to so znečistením podzemnej vody
Znečistenie podzemnej vody je dokázaný fakt. Postupne sa rozširuje od Vrakune na Žitný ostrov. Znečistenie postupuje síce relatívne pomaly, ale postupuje už roky. A keďže možnosti riešenia problému sú technicky, časovo aj finančne náročné, bude trvať roky, kým sa konkrétne riešenie dohodne a roky, kým sa zrealizuje. Je dôležité si uvedomiť, že vytvorenie tzv. kapsuly okolo zdroja znečistenia („obetónovanie“ zdroja znečistenia v podzemí vo Vrakuni) je len časťou riešenia problému a pomôže nám len čiastočne. Druhou a rovnako dôležitou časťou riešenia je zastaviť šírenie znečistenia, ktoré už dnes v podzemnej vode je a prúdi aj smerom k nám.
Zlou správou v súvislosti s vytvorením nepriepustnej kapsuly okolo zdroja znečistenia vo Vrakuni je, že táto činnosť bola pozastavená a nepriepustná kapsula sa nebuduje.
Je to zlé?
Áno, je to zlé. Znečistenie sa ďalej nekontrolovateľne šíri. Už dnes sa vo Vrakuni a Podunajských Biskupiciach nesmie podzemná voda používať na pitie a polievanie záhrad. Je len otázkou času, kedy sa zoznam rozšíri o ďalšie obce na Žitnom ostrove, vrátane Dunajskej Lužnej. Väčšina z nás používa vodu zo studní na polievanie záhrad, trávnikov, napúšťanie bazénov a určite sa nájdu aj domácnosti, v ktorých sa studničná voda používa aj na pitie a hygienu. Ak nás znečistenie zasiahne, už ju ďalej nebudeme môcť takto používať.
Súčasťou problému znečistenia podzemnej vody sú aj štrkoviská. Každý vie, že ak bude voda v štrkovisku znečistená (napr. voda bude sfarbená a bude mať zápach), lokalita stratí na atraktivite a ceny nehnuteľností pôjdu nadol. Ťažko si to predstaviť a mnohí budú oponovať, že to sa určite nestane. Ani pandémiu a ani vojnu u susedov sme si ešte pred krátkym časom nevedeli predstaviť a dnes sú realitou.
Čo s tým budete robiť
Problém znečistenia podzemnej vody je aj problémom našej obce. Vyriešiť ho však sami nevieme. Chceme ale byť aktívnou súčasťou riešenia. Spojiť sily s okolitými obcami, s dotknutými VÚC, s BVS a
vyvíjať tlak na Ministerstvo Životného prostredia, aby problém riešilo.
Samosprávy, vrátane našej obce, sa budú musieť na riešení podieľať. Finančne aj personálne. Bude potrebné vytvoriť monitorovací systém vývoja znečistenia a v rámci katastra našej obce a v spolupráci s odborníkmi stanoviť studne, ktoré budú slúžiť na pravidelné odoberanie vzoriek. Vzorky je potrebné odoberať v dohodnutých, relatívne krátkych časových intervaloch (nie 1 x ročne). Odobrané vzorky je potrebné dať na rozbor a spolu so vzorkami z ostatných obcí vyhodnotiť a interpretovať odborníkmi. Počas vzorkovania je potrebné navrhnúť riešenie problému. Riešenie, ktoré zabezpečí, že sa zo zdroja znečistenia už nebude ďalej šíriť znečistenie do podzemnej vody a riešenie, ktoré zabezpečí, že sa znečistenie, ktoré sa teraz nachádza v podzemnej vode a prúdi naprieč Žitným ostrovom, zastaví. Ak bude známa cena riešenia, bude potrebné hľadať finančné zdroje v štátnej kase a aj v európskych fondoch.
V rámci programového vyhlásenia starostu a obecného zastupiteľstva obce Dunajská Lužná na obdobie 2023 – 2026 sme si stanovili prioritu 7.6 Analýza možnosti zavedenie online monitoringu znečistenia podzemnej vody na území našej obce (https://www.vecibudufungovat.sk/programove-vyhlasenie/). Priebežne Vás budeme informovať, ako túto prioritu napĺňame.
Rovnako prebieha petícia „Petícia za urýchlenú sanáciu toxickej skládky po bývalom CHZJD v Bratislavskej Vrakuni“, podpísať ju môžete na tomto odkaze. A keďže táto vec neznesie odklad organizuje sa aj protest pred Ministerstvom životného prostredia – 27. apríla od 15:00 – aby konečne začalo v danej veci konať. Aj o tomto je demokracia, tak príďte vyjadriť svoj občiansky postoj, transparenty sú vítané.
Ing. Marián Kučera – vodohospodár
Nezávislý poslanec obecného zastupiteľstva v Dunajskej Lužnej
Predseda komisie pre územné plánovanie, výstavbu, životné prostredie a dopravu