Petra Paľagu dnes vyspovedal Vladimír Píš
TVOJE MENO JE V OBCI VEĽMI ZNÁME. VIEM, ŽE UŽ 16 ROKOV UČÍŠ NA NAŠEJ ZÁKLADNEJ ŠKOLE. ČO PREDCHÁDZALO UČITEĽSKEJ ETAPE TVOJHO ŽIVOTA?
Do našej obecnej ZŠ som nastúpil počas svojho sabatikalu (ročného tvorivého pracovného voľna; v mojom prípade sa krylo s obdobím, kedy som sa ocitol na životnej križovatke a rozhodoval sa, ktorou cestou ísť ďalej). Pani riaditeľka ma láskavo prichýlila s kratučkým úväzkom na jeden rok.
Mal som vtedy štyridsať a za sebou 14-ročné pôsobenie spoločníka a konateľa veľmi úspešnej zahranično-obchodnej firmy. A napriek tomu som sa potreboval zastaviť, zmeniť prostredie, pretože som vnímal, že táto úspešná etapa sa završuje a že túžim ísť ďalej.
TAK TO MUSELA BYŤ VEĽKÁ ZMENA, NIE LEN PRE TEBA, ALE PRE CELÚ RODINU. AKO TENTO KROK VNÍMALA TVOJA MANŽELKA A DETI?
Deti boli v tom čase pomerne malé. Starší Viliam mal necelých 10, mladší Marek o štyri menej. Z tohto pohľadu to muselo byť pre moju Andrejku veľmi prekvapivé, ale aj znepokojivé. Keď sa muž – živiteľ rodiny, rozhodne zanechať úspešnú i finančne lukratívnu kariéru, aby vyhliadal nové príležitosti na neistom horizonte, zákonite sa vynoria pochybnosti o jeho fyzickom, ale najmä mentálnom zdraví… Podstatná však bola jej silná dôvera a podpora. Tá mi to celé pomohla preklenúť a zvládnuť.
TAKÁ PODPORA JE MIMORIADNE DÔLEŽITÁ. MUSELO TO PRE TEBA BYŤ NAOZAJ VEĽKÉ ROZHODNUTIE. ZAČIATKY NA ŠKOLE PRAVDEPODOBNE PRINIESLI MNOHO NOVÝCH SKÚSENOSTÍ. SÁM SOM TO ZAŽIL PRI ZMENE ZAMESTNANIA, KEĎ SOM ODIŠIEL ZO SÚKROMNÉHO SEKTORU A ZAČAL SOM PRACOVAŤ PRE NAŠU OBEC. TY SI SA STAL PEDAGÓGOM A PODĽA TOHO AKO ŤA ĽUDIA V OBCI VNÍMAJÚ USUDZUJEM, ŽE V TVOJEJ PRÁCI SI NAŠIEL POSLANIE. AKO TO VNÍMAŠ TY, ČO ŤA NAPĹŇA A ČO NA SVOJEJ PRÁCI POVAŽUJEŠ ZA NAJDÔLEŽITEJŠIE?
Andrejka napísala knižku poézie, ktorej súčasťou je aj tento výstižný aforizmus: „V dospelosti naprávame to, čo sa v detstve pokazilo. Ušetrime deťom prácu!“ Je dokázané, že šťastné detstvo je kľúčom ku šťastnému a naplnenému životu v dospelosti. Koľkým deťom sa to ale v detstve komplikuje?! Dobrý učiteľ môže byť blízkym sprievodcom a oporou na ceste dieťaťa jeho krajinou detstva. Môže významne ovplyvniť jeho ďalší život. Toto je z môjho pohľadu najdôležitejšie.
ROLA UČITEĽA JE V ŽIVOTE KAŽDÉHO ČLOVEKA BEZPOCHYBY VEĽMI DÔLEŽITÁ. JE DOBRÉ, KEĎ SI UČITELIA TÚTO ZODPOVEDNOSŤ UVEDOMUJÚ. TY SI PRED ŠTYRMI ROKMI NA SEBA ZOBRAL ĎALŠIU ZODPOVEDNOSŤ, KEĎ SI SA STAL SÚČASŤOU OBECNÉHO ZASTUPITEĽSTVA. PREČO SI SA ROZHODOL ÍSŤ DO KOMUNÁLNEJ POLITIKY?
Slovami TGM vyjadrené „… nepotrebujeme mravnosť a náboženstvo abstraktne, v sústavách a v knihách, ale v živote, v hospodárení a v politike. Etika nie je pre písací stôl, náboženstvo nie je pre kostol…“. Podčiarknuté Václavom Havlom, že „ľahostajnosť k druhým a ľahostajnosť k osudu je presne tým, čo otvára dvere zlu“.
KRÁSNE. POĎME BILANCOVAŤ, AKO HODNOTÍŠ PRÁCU OBECNÉHO ZASTUPITEĽSTVA ZA UPLYNULÉ ŠTYRI ROKY?
Obecné zastupiteľstvo naprijímalo stovky kvalitných uznesení, bolo agilné, veľmi chcelo. Nenašlo však v starostovi partnera, akého by si želalo – aktívneho, iniciatívneho, spolupracujúceho. A tak v mnohom vyšlo naše úsilie nazmar. Verím, že táto negatívna skúsenosť bude silným impulzom, a po vzore napr. blízkej Bratislavy sa voliči múdro rozhodnú pre tímovú, programovo zladenú ponuku.
VNÍMAM TO VEĽMI PODOBNE. SÚ ALE AJ VECI, KTORÉ SA PODARILI. KÚPU AREÁLU STS POVAŽUJEM ZA JEDNO Z NAJLEPŠÍCH ROZHODNUTÍ OBCE ZA POSLEDNÉ DESAŤROČIE. VIEM, ŽE V TOMTO PROJEKTE SI BOL HNACÍM MOTOROM PRÁVE TY. ČO NA TOMTO MIESTE VIDÍŠ O 10 ROKOV?
Vidím nové centrum obce ponorené do parkovej zelene, s príťažlivou fontánou, pohodlnými lavičkami, detským ihriskom, kaviarničkami, drobnými prevádzkami služieb v obklopení krásnych stromov a kvetinových záhonov.
Čo však najviac potrebuje každé centrum, aby naozaj žilo? Ľudí, ktorých bude k sebe prirodzene priťahovať. Bez návštevníkov takýto priestor odumiera. A funkcia, ktorá to zabezpečí? Veľmi veľa o tom premýšľam, a v mladej obci ako je naša mi to vychádza na spojenie detí a tanca. Podobne ako obecný futbalový areál v bezodplatnej správe občianskeho združenia (OFK) je baštou rozvoja vyše dvoch stovák našich detí, predstavujem si na námestí nový DoT (Dom Tanca), ako zázemie pre iné tri stovky našich detí, ktorých vášnou je tanec. A všetky naše tanečné platformy – moderné, spoločenské i folkórne v ňom. Je radostné, že tanec sa u nás tak úspešne udomácnil a s deťmi to naozaj vie – máme majstrov sveta i Európy. Námestie spojené s kultúrou, decká prúdiace na svoje tanečné hodiny, zatiaľčo ich doprovod čaká na ihrisku, pri koláčiku s kávičkou. Toto by mohlo fungovať…
VIEM, ŽE SA V OBCI A KOMISIÁCH VENUJEŠ SKÔR INÝM VECIAM NEŽ SÚ STAVEBNÉ ZÁLEŽITOSTI, ALE CHCEL BY SOM VEDIEŤ AKO VNÍMAŠ PROCES TVORBY ZMIEN A DOPLNKOV ÚZEMNÉHO PLÁNU (ZAD 07)? DO AKEJ MIERY SI BOL ZAINTERESOVANÝ PRI TVORBE TOHTO PRE OBEC DÔLEŽITÉHO DOKUMENTU?
Zrod a tvorbu ZaD07 som, pravdaže, zo svojej pozície pozorne sledoval. Treba povedať, že primárne ide o odbornú procedúru. Veľmi ma to však zaujímalo a tak som sa zúčastnil aj pracovných stretnutí, na ktorých zaznievali dôležité odborné argumenty pre hlbšie pochopenie súvislostí.
ZaD č.7 vnímam ako precitnutie Šípkovej Ruženky z dlhotrvajúceho spánku. Ešte to bude zložité. Spomínam si ale, ako na začiatku volebného obdobia mala obec na svojom webe k územnému plánu len scany výkresov a textových správ v pdf formáte. Iniciovali sme vyhotovenie interaktívnych vektorových podkladov, ktoré sú dnes samozrejmosťou.
NA DVOCH TAKÝCHTO STRETNUTIACH SOM BOL AJ JA. ÚZEMNÝ PLÁN OBCE POVAŽUJEM ZA NAJDÔLEŽITEJŠÍ DOKUMENT ČO SA TÝKA RIADENIA A SPRÁVY OBCE. SPRACOVATELIA TEJTO DOKUMENTÁCIE SÚ V TEJTO OBLASTI EXPERTI. VEĽMI MA VŠAK MRZÍ, ŽE V PROCESE TVORBY ZAD 07 NEBOLA AŽ DO SAMOTNÉHO ZÁVERU NIJAK PRIZVANÁ VEREJNOSŤ. AJ PRETO PRIŠLO TAKÉ OBROVSKÉ MNOŽSTVO PRIPOMIENOK. NIE JE ŠKODA, ŽE OBEC PO DLHÝCH ROKOCH KONEČNE PRISTÚPI K SPRACOVANIU TAKÉHOTO DOKUMENTU, MINIE NAŇ NAŠE SPOLOČNÉ VEREJNÉ FINANCIE, ALE DO DISKUSIE NEPOZVE SVOJICH OBČANOV?
Súhlasím! Hoci odporcovia môžu namietať, že veď tu máme zastupiteľskú demokraciu, máte mandát, tak rozhodujte. V poriadku, ale o čo je lepšie, ak sa verejnosti o zamýšľaných najvýznamnejších záležitostiach vopred vyšle signál, že na tomto sa aktuálne v obci pracuje a o tomto sa bude rozhodovať. Príďte na stretnutie, vysvetlíme vám odborné stanoviská, vzájomne si k tomu vymeníme postoje. Takto vnímam partnerstvo, toto je kvalitatívne vyššia úroveň samosprávy.
VERÍM, ŽE S VEREJNOSŤOU BUDEME KOMUNIKOVAŤ OVEĽA VIAC V POROVNANÍ AKO TOMU BOLO V MINULOSTI. LEN TAK DOKÁŽEME VZBUDIŤ V NAŠICH OBČANOCH VÄČŠÍ ZÁUJEM O VEREJNÉ A OBECNÉ VECI, LEN TAK MÔŽEME ZÍSKAŤ ICH DÔVERU. V PRÍPADE ÚSPECHU VO VOĽBÁCH, NA ČO KONKRÉTNE SA CHCEŠ SÚSTREDIŤ TY V ĎALŠOM VOLEBNOM OBDOBÍ?
Na prvé miesto kladiem deti a mládež s nálepkou sociálneho ohrozenia – vytvorenie bezpečného prostredia komunitného centra s programom, ktorý ich pritiahne, v ktorom zažijú prijatie a podporu.
Na druhom a treťom mieste menujem projekty presahujúce časový horizont jedného volebného obdobia. Ide o nové centrum a lesopark za hrádzou. Oba budú vyžadovať veľa podpory a energie.
OČAKÁVAL SOM PRESNE TIETO PRIORITY. DEŤOM A MLÁDEŽI, ICH VÝCHOVE A VZDELÁVANIU SA VENUJEŠ DLHÉ ROKY, AJ PRETO S TEBOU MÁ SKVELÉ SKÚSENOSTI MNOHO RODIČOV V NAŠEJ OBCI. NOVÉ CENTRUM VNÍMAM AKO TVOJ SEN. SKVELÉ. POSLEDNÁ OTÁZKA, AKO VNÍMAŠ TÍM ĽUDÍ, S KTORÝM SPOLOČNE KANDIDUJEŠ V NADCHÁDZAJÚCICH KOMUNÁLNYCH VOĽBÁCH?
Odpoviem biblickým: „Poznáte ich po ovocí…Každý dobrý strom rodí dobré ovocie, kým zlý strom rodí zlé ovocie. Dobrý strom nemôže rodiť zlé ovocie a zlý strom nemôže rodiť dobré ovocie.“ To je moja odpoveď. Krásni ľudia s pozoruhodnými výsledkami. Ako v osobnom, rodinnom, tak aj v pracovnom živote. Spojili sa, aby pripravili jednu ucelenú civilizovanú programovú alternatívu pre svoju obec. Je to nový prísľub a som všetkým nesmierne vďačný.
ĎAKUJEME ZA NAJLEPŠIE MOŽNÉ ROZHODNUTIE, KEĎ SI SA PRED ROKMI OCITOL NA SVOJEJ ŽIVOTNEJ KRIŽOVATKE A JA ĎAKUJEM ZA SKVELÝ ROZHOVOR.